For thousands of families, one of the fondest Cub Scout memories is the time they spent enjoying Cub Scout Summer Day Camp.  Meeting new people, experiencing new activities, and enjoying the simple pleasure of being in a fun, safe setting.

To meet the changing needs of our busy Cub Scout families, including needs brought on by COVID-19 safety, North Star District has designed an exciting and affordable one-day STEM “Weird Science” Super Saturday event for Saturday, July 16, 2020 at Wake Forest United Methodist Church in Wake Forest, NC.

Please note three super-important items about this Super Saturday event:

  • This is a one-day event.  No need to juggle a week’s schedule, or dodge baseball or soccer, or swim meets.  Each participant can complete EVERY activity in this one-day event!
  • Eligible participants (rising 1st to 5th grade) do NOT have to be registered Cub Scouts in order to sign up.  What a great way to bring new families into the Cub Scout world, so they can see the fun and excitement Scouting has to offer.  Have each of your Cubs invite a friend and double the fun!
  • The cost is only $20.
  • Saturday, May 7, 9 a.m. – 12 p.m. Park Cleanup
    Jaycee Park
    2405 Wade Ave
    Raleigh, NC 27607

    Volunteers will park in front of the community center. Collected trash may be taken to the dumpster beside the community center.

    Saturday, May 7, 9 a.m. – 12 p.m. Park Cleanup
    Millbrook-Exchange Park
    1901 Spring Forest Road
    Raleigh, NC 27615

    Volunteers will park in front of the community center. Collected trash may be taken to the dumpster beside the community center.

    Saturday, May 7, 9 a.m. – 12 p.m. Park Cleanup
    Laurel Hills Park
    3808 Edwards Mill Road
    Raleigh, NC 27612

    Volunteers will park in front of the community center. Collected trash may be taken to the dumpster beside the community center.

    Saturday, May 7, 9 a.m. – 12 p.m. Park Cleanup
    Marsh Creek Park
    3050 N New Hope Road
    Raleigh, NC 27604

    Volunteers will park in front of the Anne Gordon Active Adult Center. Collected trash may be taken to the dumpster beside the community center.

    Saturday, May 7, 9 a.m. – 12 p.m.
    Green Road Park
    4201 Green Road
    Raleigh, NC 27604 Register online here. Led by Raleigh Parks staff. Park cleanup


    The 2022 North Star District Pinewood Derby was held on Saturday, February 26 at Triangle Town Center mall with over 140 Lion, Tiger, Wolf and Bear Cub Scouts and Webelos participating. A bevy of creative, colorful and amazing cars were submitted for the Originality and Craftsmanship competitions in each division. Judging was done after check-in the night before, and the judges had to stay late to duke it out — there were many close calls!  There was even a 3-way tie in one categorie, so additional judges had to be brought in to determine the final winners.

    The Speed competition started at 10:30 AM and went along smoothly with emcee Jenny Goguen from Pack 500 emceeing the event, keeping everything moving and all the Cubs/Webelos excited.  As Round 1 proceeded, it was clear that the speed races were going to be close and the winners would be separated by only a fraction of a second.  The fastest cars from each Division (Lions/Tigers, Wolf/Bear, Webelos/AOL) were advanced to the Grand Finals, their cumulative times reset to zero, and a nail-biting three more race heats took place to determine the Fastest Overall.

    Thanks to all the Pack leaders, parents and Cub Scouts that participated, and especially the many volunteers that gave of their time to make the event possible, including (but not limited to):

    • Michael Harrelson, PWD Committee Chair
    • Scott Schnegelberger, PWD Committee/Race Official
    • Jenny Goguen, Emcee
    • David Harris, PWD Committee/Race Official
    • John Spinks, PWD Committee
    • Beverley Cash, PWD Committee
    • …and many others
    Congratulations to all of our 2022 winners listed below.!  Each of these Cub Scouts and Webelos received a shiny trophy for their achievements, and a trophy was awarded to the Fastest Overall in the Speed competition.
     
     

    Originality

    Lions/Tigers

    1st Ellis Smith, Pack 347
    2nd James Hyde, Pack 500
    3rd Isaac Wredberg, Pack 11

    Wolf/Bear

    1st Jacob Baldwin, Pack 365
    2nd Evelyn Kicklighter, Pack 236
    3rd Sabrina Victor, Pack 352

    Webelos/AOL

    1st Ezra Wredberg, Pack 11
    2nd William Penny, Pack 352
    3rd Garrett Wooten, Pack 325

    Craftsmanship

    Lions/Tigers

    1st Davison Fincannon, Pack 318
    2nd Anderson Flowers, Pack 321
    3rd Evan Spencer, Pack 347

    Wolf/Bear

    1st Heath Bennett, Pack 352
    2nd Brogan Wolper, Pack 398
    3rd Joseph Panaccione, Pack 314

    Webelos/AOL

    1st Meredith Horner, Pack 500
    2nd Ezra Phillips, Pack 236
    3rd Remy Walvoord, Pack 352

    Speed (50 competitors, 6 heats each, slowest heat dropped)

    Lions/Tigers

    1st Logan Hill, 13.496 seconds / 186.29mph, Pack 350
    2nd Ryder Biggs, 13.546 seconds / 185.6mph, Pack 318
    3rd Ian Owens, 13.602 seconds, Pack 314

    Wolf/Bear

    1st Maya Santiago, 13.509 seconds / 186.11mph, Pack 236
    2nd Emory Nichols, 13.512 seconds / 186.07mph, Pack 325
    3rd Carter MacArthur, 13.533 seconds / 185.78mph, Pack 399

    Webelos/AOL

    1st Aiden Cramer, 13.142 seconds / 191.31mph, Pack 357
    2nd Greyson Young, 13.261 seconds / 189.59mph, Pack 314
    3rd Zachary Kaufmann, 13.341 seconds / 188.46mph, Pack 500

    Speed Grand Finals
    Fastest Overall (3 racers — fastest from each division; 3 heats, slowest heat dropped)

       Aiden Cramer, 5.243 seconds / 191.81mph, Pack 357


    Members of the Neuse River District Committee are cordially invited to attend the Annual Business Meeting of the new district to be formed to serve the Northern Service Area of Occoneechee Council.  The primary purpose of this meeting is to elect a slate of members at large to constitute the District Committee for the Northern Service Area.

    In accordance with the Charter and Bylaws of the Boy Scouts of America and Occoneechee Council, the eligible electors are the current members of each of the existing district committees – Impeesa, Neuse River, and the portion of Awahili encompassed by Wake, Franklin and Warren counties – that will make up the new district, and the Chartered Organization Representative (or Executive Officer) of each chartering partner located in the geographic area to be served by the new district.

    The meeting will be held via Zoom.  We’ve announced a 7:00 PM meeting time so you can mark your calendar, but we expect that time to be adjusted.  Re-designs are underway for roundtable, and we cannot have the Annual Business Meeting overlap with roundtable.  More information concerning the exact start time will be sent directly to invitees as it becomes available.

    For awareness, the members of the nominating committee are provided below:

    Ed Miller (Chair)
    Bev Cash
    Ralph Embrey
    Pam Miller
    Jen Larson
    Rocky Quiller
    Bethie Taylor
    Barbara Shepherd
    Gene Zack

    Community members
    Battle Whitley
    Jack Nichols
    Seth Asbill

    Professional advisors
    Monica Switzer-Lea
    Gwangi Shipp

    Staying active is a key component of Scouting and during this time, is even more important. So we encourage you to participate in our Virtual 5K.

    Run, walk, skip or jump to cross a finish line at your house, neighborhood, on your treadmill or anywhere you can be active and still practice social distancing.

    Once registered you will be emailed a bib with your assigned number. Print the bib and do your race.

    Run your race anytime in May and post a picture of your race to the Occoneechee Council – Program Facebook page or email to [email protected].  A patch will be mailed to you at a later date.

    You do not have to be a Scout to participate in this event!

    Register at www.ocscouts.org.

    RESCHEDULED!  Two separate sessions for you to choose from! April 25, 2020 and May 2, 2020, 9:00AM to 11:30AM both.

    Click to RSVP so that you receive the Zoom invitation and materials!

    Critical training for Scouts and their parents who are Life rank or even a Star Scout close to becoming a Life Scout!

    Even if a Scout has started their project, they should strongly consider attending the training to that they understand the process and the critical areas for completing all of their required paperwork

    2020’s Neuse River District Pinewood Derby was held on Saturday, March 7 in Knightdale with over 50 Lion, Tiger, Wolf and Bear Cub Scouts and Webelos participating. A bevy of creative, colorful and amazing cars were submitted for the Originality and Craftsmanship competitions in each division. Judging was done after check-in the night before, and the judges had to stay late to duke it out — there were many close calls!  There was even a 3-way ties in one categories, so additional judges had to be brought in to determine the final winners.

    The Speed competition started at 10:15 AM and went along smoothly with emcee Jen Scoggins from Pack 500 keeping everything moving and all the Cubs/Webelos excited.  As Round 1 proceeded, it was clear that the speed races were
    going to be close and the winners would be separated by only a fraction of a second.  The fastest cars from each Division (Lions/Tigers, Wolf/Bear, Webelos) were advanced to the Grand Finals, their cumulative times reset to zero, and a nail-biting three more race heats took place to determine the Fastest Overall.

    Thanks to all the Pack leaders, parents and Cub Scouts that participated, and especially the many volunteers that gave of their time to make the event possible, including (but not limited to):

    • Michael Harrelson, PWD Committee Chair
    • Jenny Goguen, Emcee
    • David Harris, PWD Committee/Race Official
    • Scott Schnegelberger, PWD Committee/Race Official
    • …and many others
    Congratulations to all of our 2020 winners listed below.!  Each of these Cub Scouts and Webelos received a medal for their achievements, and a trophy was awarded to the Fastest Overall in the Speed competition.
     
     

    Originality

    Lions/Tigers

    1st Emily Ecevedo, Pack 365
    2nd Bryce Thompson, Pack 365
    3rd Simon Lieb, Pack 347

    Wolf/Bear

    1st Allen Harrell, Pack 365
    2nd Aarya Narayanan, Pack 3
    3rd John Louis Savoy, Pack 500

    Webelos

    1st Andrew Horner, Pack 500
    2nd Joshua Yoneoka, Pack 347
    3rd Aiden Wisnieski, Pack 5

    Craftsmanship

    Lions/Tigers

    1st Ella Ochsenhirt, Pack 347
    2nd Abraham Wilmoth, Pack 365
    3rd Gage Meyer, Pack 236

    Wolf/Bear

    1st Zoey Phillips, Pack 236
    2nd Eli Swan, Pack 347
    3rd Bryson Tasiaco, Pack 365

    Webelos

    1st Kait Savoy, Pack 500
    2nd Isaac Northington, Pack 3
    3rd Gabriel Brinkley, Pack 347

    Speed

    Lions/Tigers

    1st Mya Santiago, 2.7395 sec., Pack 236
    2nd William Prescott, 2.7698 sec., Pack 347
    3rd Gabriel Yoneoka, 2.7707 sec., Pack 347

    Wolf/Bear

    1st Zachary Kaufmann, 2.7448 sec., Pack 500
    2nd Brayden Rochester, 2.7818 sec., Pack 3
    3rd Christian Johnston, 2.7995 sec., Pack 365

    Webelos

    1st Kaleb Santiago, 2.7013 sec., Pack 236
    2nd Eli Dudley, 2.7158 sec., Pack 5
    3rd 2.7514, 2.7514 sec., Pack 365

     

    Speed Grand Finals
    Fastest Overall (3 racers — fastest from each division; 3 heats)

       Kaleb Santiago, 2.6847 seconds, Pack 236

     

    For those whose participation certificates got printed accidentally with the wrong year on it, grab this PDF and reprint as needed.

    Neuse River District Annual Business Meeting

    Neuse River District’s Annual Business Meeting will be held at 7:00 PM, Thursday, February 6, 2020 at Saint Andrew’s Presbyterian Church (7506 Falls of Neuse Road, Raleigh, NC) during the first 10 minutes of First Thursday.  All Charter Organization Representatives and district members-at-large are encouraged to attend and vote on District matters.

    2019 District Pinewood Derby Results

    The 2019 Neuse River District Pinewood Derby was held on Saturday, March 2 in Knightdale with nearly 80 Lion, Tiger, Wolf and Bear Cub Scouts and Webelos participating.

    All manner of interesting, colorful and amazing cars were submitted for the Originality and Craftsmanship competitions in each division.  Judging was done after check-in the night before, and it was very difficult to choose!  There were multiple 3-way ties in several groups/categories, so additional judges had to be brought in to determine the final winners.

    The Speed competition started mostly on schedule, and went along nicely with emcee Jen Scoggins from Pack 500 keeping everything moving and all the Cubs/Webelos excited.  Her knock-knock jokes got lots of crowd response — some of which earned a deserved groan.  (Just one example:  Q:  What is the loneliest cheese?   A:  Provolone.)

    As Round 1 proceeded, it was evident that all the speed races were going to be close and the winners would be separated by only a fraction of a second.  The fastest car from each Division (Lions/Tigers, Wolf/Bear, Webelos) was advanced to the Grand Finals, their cumulative times reset to zero, and a nail-biting three more race heats took place to determine the Fastest Overall.

    Thanks to all the Pack leaders, parents and Cub Scouts that participated, and especially the many volunteers that gave of their time to make the event possible, including (but not limited to):

    • Michael Harrelson, PWD Committee Chair
    • David Harris, PWD Committee/Race Official
    • Scott Schnegelberger, PWD Committee/Race Official
    • Bethie Taylor, PWD Committee/Race Official
    • Jenn Scoggins, Emcee

    Congratulations to all of our 2019 winners listed below.!  Each of these Cub Scouts/Webelos received a trophy for their achievement.

    Originality

    Lions/Tigers

    1st Edward Piazza, Pack 236
    2nd Noah Zalenski, Pack 347
    3rd Zac Gordon, Pack 347

    Wolf/Bear
    1st Cameron Gordon, Pack 374
    2nd Gibson Scoggins, Pack 500
    3rd Hobson Stuckey, Pack 236

    Webelos
    1st Aiden Wisnieski, Pack 5
    2nd David Zielinski, Pack 365
    3rd Landon Bruner, Pack 3

     

    Craftsmanship

    Lions/Tigers
    1st Liam Potts, Pack 374
    2nd Benjamin Beatty, Pack 500
    3rd Brayden Rochester, Pack 3

    Wolf/Bear
    1st Gavyn Leathers, Pack 369
    2nd Payce Brown, Pack 374
    3rd Ezra Phillips, Pack 236

    Webelos
    1st Heath Ochsenhirt, Pack 347
    2nd Miller Scoggins, Pack 500
    3rd Alex Mousty, Pack 365

     

    Speed  (+cumulative times)

    Lions/Tigers
    1st Kenneth VanHouten, 16.652 sec., Pack 3
    2nd Carter Staup, 16.899 sec., Pack 236
    3rd Josh Brinkley, 16.960 sec., Pack 347

     

    Wolf/Bear

    1st Kaleb Santiago, 16.198 sec., Pack 236
    2nd Christopher Pilotte, 16.472 sec., Pack 2365
    3rd Eli Dudley, 16.496 sec., Pack 5

    Webelos
    1st Sawyer Powell, 16.248 sec., Pack 236
    2nd Gavin Fontana, 16.475 sec., Pack 347
    3rd Asher Dart, 16.511 sec., Pack 301

     

    Speed Grand Finals
    Fastest Overall (3 racers — fastest from each division; 3 heats)

       Kaleb Santiago, 8.112 seconds, Pack 236

    Save the date!  The next Neuse River District Pinewood Derby will be held on March 7, 2020 at Knightdale United Methodist Church, 7071 Forestville Road, Knightdale, 27545.  An updated copy of the District Pinewood Derby rules has been posted, and online registration for Unit winners will be open by January 22, 12:00am ET.  Please note that Unit leaders must register their winners, and those winners must bring their cars to the KUMC church in Knightdale the night before (Friday, March 6, 2020 from 6pm to 8:30pm) for inspection and weigh-in, along with a shoe box to hold their car overnight.

    Some of the District Derby rules for 2020 have changed and additional information/clarity has been added.  Please see the Pinewood Derby page for more details, official rules, useful links and contact information.